Чому ми бачимо сни — Файно

У третьому тисячолітті до нашої ери жерці Месопотамії записували сни на воскових дощечках, а потім тлумачили їх. Приблизно тисячоліття через єгипетські жерці склали сонник, що містить опис більше сотні видів снів і відповідних їм інтерпретацій. З тих пір людство не залишає спроб зрозуміти, чому людям сняться сни…

Навіть після численних наукових досліджень з застосуванням останніх науково-технічних досягнень нашого часу, у нас до цих пір немає точних відповідей на питання, що стосуються снів. Однак є кілька цікавих і дотепних теорій.

Згідно з однією з них, ми бачимо сни, щоб виконувати бажання. На початку 20-го століття Зиґмунд Фрейд припустив, що наші сни, в тому числі і кошмари, є образами з нашого свідомого життя. Вони мають символічне значення, яке відноситься до виконання наших підсвідомих бажань. Фрейд вважав, що все, що ми пам’ятаємо після пробудження, є символічною картиною наших підсвідомих примітивних думок і мотивів. На думку Фрейда, в процесі аналізу наших снів, нашій свідомості відкривається підсвідома суть і всі наші психологічні проблеми, витіснені у підсвідомість. І завдяки снам вони можуть бути вирішені.

Відповідно до іншої теорії, ми бачимо сни, щоб пам’ятати. Для збільшення продуктивності розумової роботи людині необхідний процес сну. А сон повинен супроводжуватися сновидіннями. У 2010 році дослідники виявили, що учасники експерименту краще проходили складний тривимірний лабіринт, якщо перед своєю другою спробою вони бачили цей лабіринт уві сні. Вони робили це в 10 разів краще, ніж ті, хто в перервах між спробами не спав, а тільки думав про лабіринті, і ніж ті, хто спав, але лабіринту уві сні не бачив.

Так була відпрацьована теорія, що деякі специфічні процеси в пам’яті можуть відбуватися тільки під час сну. А самі сновидіння при цьому є сигналом, що ці процеси відбуваються.

Ще одне припущення – людина бачить сни, щоб забути. У структурі мозку людини існує близько 10 трілліардів (10 тисяч трильйонів) нейронних зв’язків. Вони створюються всім, про що ми думаємо і що ми робимо. Нейробіологічна теорія сновидінь, що названа теорією зворотного навчання, каже, що уві сні, в основному в фазу парадоксального сну, кора головного мозку проводить самотестування (самоперевірку) цих самих нейронних зв’язків і позбавляється від непотрібних. Без цього процесу, який і відображається у наших снах, мозок може переповнитися марними зв’язками і непотрібні думки почнуть заважати мисленню в потрібному напрямку днем в безсонному стані.

Наступна гіпотеза – ми бачимо сни, щоб підтримувати роботу мозку. Теорія постійної активації припускає, що сновидіння – це результат потреби мозку постійно об’єднувати і створювати довгострокові спогади для нормального функціонування. Якщо потік зовнішньої інформації знижується до якогось мінімального рівня, як це відбувається під час сну, мозок автоматично запускає процес формування даних зі сховища пам’яті, які проявляються у вигляді думок і почуттів, пережитих уві сні. Іншими словами, сновидіння – це свого роду заставка, яка включається мозком, щоб не відключатися повністю. Свого роду фоновий режим.

Також популярний погляд на сни, як на свого роду репетицію. Як відомо, сни що до небезпечних ситуацій досить поширені. Тому, відповідно до теорії репетиції, зміст сну важливо для його мети. Чи то сон, наповнений страхом бути спійманим ведмедем у лісі, або бійкою з ніндзя на даху хмарочоса, ці сни дозволяють практикувати інстинкти боротьби або втечі, щоб підтримувати ці інстинкти в робочому стані. Такі сни можуть бути і приємними. Наприклад, сни про симпатичну сусідку можуть служити тренуванням інстинкту розмноження.

Ще одна версія – ми бачимо сни, щоб зцілюватися. Стресові нейромедіатори в мозку набагато менш активні під час фази швидкого (парадоксального) сну, навіть під час снів з травматичними переживаннями. На підставі цього, дослідники роблять висновок, що мета сновидінь – притупити болісний досвід, отримуючи психологічне зцілення. Переживання травмуючої події у сні з найменшим стресом дає більш ясне розуміння проблеми і дозволяє обробити їх психологічно здоровим способом. Люди з афективними розладами та ПТСР мають проблеми зі сном, що змушує вчених вважати, що нестача сну може сприяти хвороби.

Але особливу популярність має теорія, що нам сняться сни для вирішення проблем. Ґрунтуючись на загальноприйнятій логіці, наш мозок може створювати незліченні сценарії, щоб зрозуміти проблему і сформулювати рішення, яке ми могли б розглядати в житті. Джон Стейнбек назвав це «Комітетом сну», а вчені продемонстрували ефективність сну при вирішенні проблем. Наприклад, знаменитий хімік Аугуст Кекуле відкрив структуру молекули бензолу уві сні. Це підтверджує, що іноді краще рішення проблеми – це сон.

Але все це лише деякі з різноманітних теорій сну. Сучасні технології дають все більше можливостей розуміти роботу мозку, і ймовірно, що одного разу, ми дізнаємося точну причину виникнення сновидінь. А поки ці часи не настали, нам слід продовжувати «Спати й бачити сни», як співав один відомий рок-виконавець.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *